پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - توسعه زراعت چوب در استان اردبیل شتاب میگیرد
بازدید : 165 21 مهر 1399 ساعت 9:54 شماره :78001

توسعه زراعت چوب در استان اردبیل شتاب میگیرد
 

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت:با تصویب شورای سیاستگذاری توسعه زراعت چوب در استان و هماهنگیهای بعمل آمده با سازمان جهاد کشاورزی استان و دستگاههای ذیربط توسعه زراعت چوب در استان شتاب میگیرد .

وی در گفتگو با خبر نگار پیام طبیعت  با اعلام این خبر گفت: در این راستا تسهیلاتی نیز از طریق بانک کشاورزی و شرکت خریدار چوب به متقاضیان کشت چوب پرداخت خواهد شد.

شهامت هدایت اظهار کرد: این امر در راستای جلوگیری از قطع درختان جنگل اتفاق افتاده است چرا که نیاز مبرم به چوب در صنایع تبدیلی وجود دارد و در 5 سال آینده میتوان از این عرصه ها آن را تامین کرد.

وی افزود : مطابق قولی که درسالهای گذشته در هفته منابع طبیعی داده بودیم 3 میلیون و 500هزار اصله نهال تولید شده و تا یک ماه دیگر توزیع خواهد شد که 3 میلیون اصله آن با مشارکت بخش خصوصی بوده و 500 هزار آن نیزتوسط منابع طبیعی کشت شده است.

وی افزود: برای ادامه این پروژه قرار داد دیگری با بخش خصوصی برای تولید 7 میلیون اصله نهال تا سال 1400 بسته شده است که در حال حاضر در مرحله مبادله عرصه قرار دارد تا آماده سازی برای کاشت صورت گیرد که پس از برگریزان سال این اصله ها 1400 توزیع خواهد شد.

مدیر کل منابع طبیعی خاطر نشان کرد: این 3 میلیون و پانصد اصله با احتساب 7 میلیون اصله نهال سال جاری ، تحولی بزرگ درفضای سبزو صنعت چوب استان اردبیل به وجود خواهد آورد به طوری که منحصر به فرد بوده ودر هیچ یک از استانها با این وسعت نهال کشت نمی شود .

وی یادآور شد: این تعداد نهال باعث افزایش فضای سبزاستان و افزایش نهاده های لازم برای صنایع سلولزی و صنایع چوبی خواهد شد به نحوی که حتی بخش خصوصی تعهد خرید آن را نیز داده و مبلغی نیز برای رشد سالانه به کشت کاران پرداخت خواهد کرد و با توجه به قیمت بالای آن صرفه اقتصادی بالایی خواهد داشت.

هدایت ادامه داد: کشت چوب قابل رقابت با سایر محصولات کشاورزی است و از کشاورزان درخواست داریم که به کشت نهال اقدام کنند و چنانچه برای هر هکتار یکهزار اصله ومجموعا 7 هزار هکتار کشت شود رشد چشمگیری در افزایش فضای سبز خواهد بود.

وی عنوان کرد:گونه هایی که کشت خواهد شدنهال صنوبر مقاوم به سرما خواهد بود که سرعت رشد بالایی دارد و در صورت درخواست از عرصه های ملی هم در قالب ماده 3به صورت 10 و30 ساله برای کشت میتوانیم به مردم واگذار کرده و تسهیلاتی نیز در این راستا پرداخت خواهد شد

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :